De Stichting van de Arbeid heeft een handreiking geschreven voor decentrale sociale partners over financiële werknemersparticipatie. In deze handreiking wordt beknopt uitgewerkt wat de voordelen van werknemersparticipatie kunnen zijn en hoe dit kan worden ingericht.
Anne Megens (tweede van links) was namens AWVN aanwezig bij de presentatie van de handreiking. Foto: SNPI.
Namens AWVN schreef Armand Lahaije, adviseur internationale arbeidsmobiliteit & fiscale zaken, mee aan de handreiking. Het laatste hoofdstuk biedt praktische handvatten voor cao-onderhandelaars over afspraken die ze hierover kunnen opnemen in sectorale- of bedrijfscao’s.
Wat is financiële werknemersparticipatie?
Financiële werknemersparticipatie houdt in dat medewerkers financieel meedelen in de waardeontwikkeling van een onderneming. Het uitgeven van aandelen kan ook een manier zijn om werknemers meer inspraak in het bedrijf te geven. Het doel van werknemersparticipatie is om werknemers te belonen, te motiveren en te betrekken bij het bedrijf, de productiviteit te verhogen en soms zelfs bedrijfsopvolging te regelen.
Uit onderzoek blijkt dat veel bedrijven niet bekend zijn met dit middel en daarom helpt de Stichting nu met een handreiking om die bekendheid te vergroten. Werknemersparticipatie moet passen bij de doelen en de ontwikkeling van het bedrijf en zal niet voor elk bedrijf of elke werknemer interessant zijn.
De handreiking is daarom geen oproep aan sectoren om dit overal in te voeren, maar is bedoeld om decentrale cao-partijen en bedrijven te informeren, zodat ze beter kunnen inschatten of dit middel geschikt is voor hun bedrijf en zodat cao-partijen beter weten welke kaders ze hierover in de cao-afspraken op kunnen nemen. De handreiking is slechts een beknopt overzicht van dit middel en er wordt daarom op meerdere plekken ook doorverwezen waar meer informatie gevonden kan worden.
Nieuwe fiscale regeling
De Stichting heeft afgelopen jaren gesprekken gevoerd met de ministeries van Sociale Zaken & Werkgelegenheid, Economische Zaken en Financiën over de uitdagingen op het gebied van winstdeling en financiële werknemersparticipatie. Hierbij is onder meer gekeken naar (fiscale) belemmeringen voor werknemers, verbeteringen op het gebied van de waardering van niet-beursgenoteerde bedrijven, de duur van vooroverleg met de Belastingdienst, de huidige wetgevingstrajecten rondom box 3 en de niet-aftrekbaarheid in de vennootschapsbelasting (vpb). In de Voorjaarsnota 2025 introduceerde het kabinet ‘een fiscale regeling om medewerkersparticipatie voor startups en scale-ups te stimuleren’, maar dit moet nog verder worden uitgewerkt.
‘Goed opdrachtgeverschap is net zo belangrijk als goed werkgeverschap’
De komende maanden worden cruciaal voor de uitzendbranche. Vanaf 1 juli 2026 treedt de Wet Meer Zekerheid Flexwerkers in werking, waarin onder meer gelijkwaardige arbeidsvoorwaarden voor uitzendkrachten worden vastgelegd. Voor ABU-directeur Jurriën Koops betekent dit een grote stap vooruit, maar ook een stevige opgave voor opdrachtgevers.
blog
Belonen
Belonen gaat verder dan de loonstrook
Wie over belonen praat, denkt meestal aan geld. Toch laat bijna een eeuw aan onderzoek zien dat de krachtigste motivator vaak niet op de loonstrook staat, maar in de aandacht die mensen krijgen.
AWVN kent verschillende digitale nieuwsbrieven.
Alle nieuwsbrieven zijn gratis, en geschikt voor werkgevers en alle (aankomende) HR-professionals van Nederland.
Log in met de gebruikersnaam die je altijd gebruikt en die bij ons bekend is, maar met het wachtwoord van je bijbehorende werk- school- of privéaccount van Microsoft of Gmail