Logo AWVN
23 maart 2026

Oproep AWVN aan SZW voor een toekomstbestendige en wendbare arbeidsmarkt

De arbeidsmarkt vraagt om structurele oplossingen voor de toekomst. Namens haar leden heeft AWVN een brief gestuurd aan de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, Hans Vijlbrief. In deze brief vraagt AWVN aandacht voor krapte, ontwikkeling van werkenden en aantrekkelijk werkgeverschap. Lees hieronder de uitgewerkte punten.

Schep de randvoorwaarden om arbeidsmarktkrapte effectief aan te pakken

In onze brief aan het kabinet (voorafgaand aan de arbeidsmarktkraptetop) hebben we vijf richtingen genoemd die hieraan bijdragen, zoals: benut het volledige arbeidspotentieel door te zorgen dat (meer) werken echt meer loont en door het aannemen van mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt sterk te vereenvoudigen.

Investeer in leven lang ontwikkelen van de beroepsbevolking

Een hogere arbeidsproductiviteit vraagt om goed opgeleide werknemers, die kunnen omgaan met de snelle veranderingen op de arbeidsmarkt. De overheid moet hierin een actievere rol pakken, en samen met werkgevers optrekken, zodat werknemers nu en in de toekomst over de juiste vaardigheden beschikken, op passende plekken terechtkomen en gezond werkend het pensioen kunnen halen.

Houd werkgeverschap aantrekkelijk

Moderniseer de arbeidsmarkt en maak werk van het totaalpakket aan arbeidsmarkthervormingen, zodat vast werk aantrekkelijker wordt en flexwerk alleen wordt ingezet waar het voor bedoeld is. Benut de maatschappelijke rol van werkgevers, maar overvraag ze niet. Overheidsbeleid moet voorkomen dat werkgevers als vangnet worden gebruikt voor maatschappelijke uitdagingen, zoals schuldenproblemen, mentale gezondheid en zorgtaken. Werkgevers zijn bereid bij te dragen (en doen dat ook al volop), mits proportioneel. Ook het cao-stelsel is essentieel voor aantrekkelijk werkgeverschap. AWVN waardeert dat de politiek de cao erkent als belangrijke pijler onder arbeidsvoorwaarden en arbeidsomstandigheden. Als autoriteit op dit onderwerp hebben wij in een paper uiteengezet welke uitdagingen spelen rondom het arbeidsvoorwaardenproces en hoe wij denken het cao-stelsel toekomstbestendig te maken. Het is aan sociale partners om de eerste stappen te zetten en zijn hierover in overleg, onder andere in de Stichting van de Arbeid.

Deel dit artikel via: